- Advertisement -spot_img
Ana SayfaGelecek43 yıldır uzayda: Voyager 2, 18 milyar kilometre uzaklıktan 'Merhaba' dedi

43 yıldır uzayda: Voyager 2, 18 milyar kilometre uzaklıktan ‘Merhaba’ dedi

- Advertisement -spot_img

 NASA, yıldızlararası uzaydaki Voyager 2’ye yaklaşık sekiz ayın ardından tekrar komut göndermeye başladı. Voyager 2 tam 43 yıldır uzayda yalnız başına ilerlemeye devam ediyor.

NASA’nın 1977 yılında uzaya fırlattığı Voyager 2, yıldızararası uzaydan Dünya’ya ‘Merhaba‘ dedi. Bugün bazı açıklamalar yapan NASA, şu anda 18,8 milyar kilometre uzaklıkta bulunan Voyager 2 ile yaklaşık sekiz ayın ardından bu yıl ikinci kez karşılıklı iletişime geçildiğini duyurdu. Uzay araştırmalarının efsanesi Voyager 2, şu anda gayet iyi durumda NASA’lı bilim insanlarının komutlarını dinliyor.

Milyarlarca kilometre uzaklıkta bulunan Voyager 2 ile iletişime geçebilmek elbette biraz zor. Uzay aracından sürekli olarak sinyaller alınıyor olsa da geri komutlar gönderebilmek için farklı bir teknoloji gerekli. Aşağıda görmüş olduğunuz 70 metre genişliğindeki anten şu anda Voyaoger 2’ye komut gönderebilen tek sistem olarak biliniyor. Deep Space Station 43 (Derin Uzay İstasyonu 43) Avustralya’da, yani Güney Yarımküre’de yer alıyor. Voyager 2 Dünya’ya göre çok güneyde bir konumda bulunduğu için Kuzey Yarımküre’deki herhangi bir antenin uzay aracını görebilmesi mümkün değil.

NASA Voyager 2’nin konumunu çok güzel bir şekilde görselleştiren 3 boyutlu temsili bir simülasyon hazırlamış. Buradan ilgili simülasyona ulaşabilir ve Voyager 2’nin Güneş Sistemi’ndeki yerini inceleyebilirsiniz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR