Ana Sayfa Gelecek Boeing, uçakları ultraviyole ışık kullanarak dezenfekte edecek

Boeing, uçakları ultraviyole ışık kullanarak dezenfekte edecek

0
411
Boeing, uçakları ultraviyole ışık kullanarak dezenfekte edecek

Havacılık devi Boeing yaptığı yeni açıklamada, Koronavirüs ile mücadele etmek ve yolcuları daha güvenli bir ortamda seyahat ettirmek için uçakları ultraviyole ışıkla dezenfekte edeceğini açıkladı.

Bu yıl Koronavirüs pandemisi nedeniyle hacmi büyük ölçüde azalan hava taşımacılığı sektöründeki şirketler, yolcuları güvenli bir şekilde taşımak için yeni yollar bulmaya çalışıyor. Bunlardan biri olan havacılık devi Boeing, uçakları dezenfekte etmek için ultraviyole ışık saçan çubuk geliştirdi.

Sonbaharda kullanılmaya başlanacak

Havayolu çalışanları ve yolcularının COVID-19’un yayılmasıyla ilgili endişeleri, Boeing’in yeni bir teknoloji üretmesinin de önünü açtı. Şirket bundan böyle uçak yüzeylerini ve yolcu koltuklarını elektrostatik dezenfektanlarla temizlediğini açıkladı. Boeing’in geliştirdiği ve ultraviyole ışık saçan çubuk, yüzeyle doğrudan temas gerektirmeden virüsleri ve bakterileri öldürüyor ve bu da süreci büyük ölçüde hızlandırıyor.

Boeing’in ecoDemonstrator programının baş mühendisi Rae Lutters konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, ultraviyole teknolojisi ile dezenfekte işleminin, hassas elektronik ekipmana zarar verebilecek alkol veya diğer dezenfektanlar kullanma ihtiyacını da ortadan kaldıracağını söyledi. Öte yandan Boeing, ultraviyole ışınla dezenfekte teknolojisini lisanslamak ve önümzüdeki sonbahar aylarında kullanıma sokmak istiyor.