- Advertisement -spot_img
Ana SayfaİnternetE-TicaretCorona Virüsü E-ticareti Nasıl Etkiledi ?

Corona Virüsü E-ticareti Nasıl Etkiledi ?

- Advertisement -spot_img

Corona virus Covid-19 tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Avrupa’da yapılan araştırmalara göre online hizmet veren veya satış yapan firmaların %55′i bu durumdan negatif yönde etkilenmiş gözüküyor. (Kaynak: German retailer association)

Ancak bu durum her sektörü aynı şekilde etkilememiş durumda. Hollanda firmalarından Logistiek tahminlerine göre genel e-ticaret hacmi %50, online satış lar %52 artmış gözüküyor. Birçok insan fiziksel mağaza ve dükkanlara gitmek yerine online alışverişi tercih etmiş durumda.  Bu yüzden daha önce internetten alışveriş yapmamış kişiler internete yönelmiş ve bu oran %8.8 artmış durumda. (Kaynak: Logistiek)

Tabi burada alınan ürünlerin birçoğu sağlık ürünlerini teşkil etmekte

 • El dezenfekte ürünlerinde %178 artış
 • Kolonya/Dezenfektanlar ürünlerinde %420 artış
 • Şişe su satışlarında %78 artış
 • Vitaminlerde satışlarında %78 artış
 • Mendil satışlarında %43 artış
 • Sabun satışlarında %33 artış
 • Tuvalet kâğıdı ve kağıt havlu satışlarında %26 artış

Amazon’da sağlık ve ev temizlik ürünleri dışında satış yapan harici mağazaların satışlarını da durdurmuş durumda.  Aynı zamanda bu ürünlerin kullanıcılara daha hızlı ulaşması için 100.000 kişiyi de işe alacağını açıkladı.

Özellikle e-ticaret alt yapı ve kargo şirketlerine hizmet veren SendCloud’a göre kargolar %26 artmış.  Siparişlerde geçen yılın aynı zamanıyla karşılaştırıldığında %52 artmış gözüküyor. %26 Gönderilen Kargo %52 Verilen Sipariş

Kargo şirketleri ve Operasyon

Şu anda Türkiye içerisinde kargo şirketleri normal işleyişine devam etmekte. Ama önümüzdeki günlerde sokağa çıkma yasağı veya OHAL ilan edilme durumlarında, bu işleyiş kargo şirketlerini de etkileyeceğinden kargoların gecikmesi veya ulaştırılamaması gibi durumları ortaya çıkabilir. Bu yüzden kargo şirketleri, sağlayıcılar ve tedarikçilerle şimdiden iletişime geçmenin faydası bulunmakta.

Müşterilerime ne demeliyim?

 • Tüm dünya bu durumu birlikte yaşadığı için yapılabilecek en iyi şey tamamen şeffaf bir iletişim ağı kurmak.
 • Yaşadığınız veya yaşayabileceğiniz potansiyel sorunları anlatmak. (Stok durumu, kargo durumu, geri iade vs.)
 • Aynı zamanda müşterilerinize aldığınız hijyenik önlemleri açıklamak yararlı olacaktır. Size en kolay nasıl ulaşabileceklerini göstermek faydalı olacaktır. Herkesin evden çalıştığı bugünlerde call centeri aramak yerine online destek veya e mail en kolay İletişim yolu olacaktır.

Corona Virüs Sürecinde E-ticaret Firmalarına Faydalı Olacak 9 Öneri

 1. Geçirdiğimiz bu zor zamanlarda, müşterilerinize ile empati yapmaya çalışın.
 2. Satışlarınızı artırıp ayakta durmaya çalışırken, çok emek verdiğiniz marka bilinirliğinize zarar vermeyin.
 3. Eğer indirim veriyorsanız, indirimlerinizi corona virüsü ile ilişkilendirmeyin. (Örnek: Corona İndirimi, Kupon Kodu Corona-19 vs.)
 4. Kullanıcılarınızı segmente etmeye gayret gösterin. Çok fazla bilgi paylaşıldığı bu günlerde, çok fazla mesaj atarak kullanıcılarınızı sıkmayın.
 5. Son 90 gün içerisinde alışveriş yapmış kullanıcılara veya sizin için VIP sayılabilecek müşterilerle iletişim kurmak daha faydalı olabilir.
 6. Eğer Pazarlama otomasyonu kullanıyorsanız. Mesajların içeriklerini tekrar gözden geçirmek faydalı olabilir.
 7. Şu anda birlik zamanı. Fiziksel satış yapan diğer firmalarla iletişimde olun. Bu durumdan en fazla etkilenen onlar. Bu tür firmalarla yapılacak iş birlikleri hem sizin hitap ettiğiniz kitleyi genişletecek aynı zamanda onlara yardım edecektir.
 8. Doğru kişilere, doğru zamanda, doğru kanaldan ulaşmaya gayret edin. Eczaneler, marketler haftanın ve günün belirli saatlerinde stok almakta. Tüketicilerin ihtiyaçları olduklarında iletişim kurmak veya reklam yapmak önemli.
 9. Web sitenizin işleyişine ve performansına dikkat edin. Tüketicilerin birçoğu evde ve çevrimiçi olduğundan sitenizin trafiği artacaktır. Sitenizi ziyaret eden kişilerin soruları olacaktır, online chat desteğiniz var ise aktif olarak kullanmaya özen gösterin.

Pozitif kalmaya çalışalım. İnternet üzerinden servis/hizmet veren şirketler olarak birlikte kalarak bu durumu atlatacağız. Şu anda tüketici deneyimi en hassas döneminde. Şu anda yaşatılacak olan deneyim uzun dönemde markalara pozitif olarak geri dönecektir.

Sağlıklı kalın…

kaynak: https://www.revotas.com/tr/blog/corona-virusu-e-ticareti-nasil-etkiledi/

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR