- Advertisement -spot_img
Ana SayfaİnternetDünyayı Sarsan Twitter Krizinin Ardından 17 Yaşındaki Hacker Çıktı

Dünyayı Sarsan Twitter Krizinin Ardından 17 Yaşındaki Hacker Çıktı

- Advertisement -spot_img

Twitter’da aralarında Elon Musk, Apple, Barack Obama, Uber, Bill Gates ve Kanye West’in de bulunduğu çok sayıda hesabın ele geçirilmesinin ardından yapılan soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı

ABD Adalet Bakanlığı saldırıyı planladığı gerekçesiyle 17 yaşında, Chaewon takma adını kullanan Mason Sheppard isimli İngiliz vatandaşını tutukladı. Sheppard ile birlikte saldırıya katılan 19 ve 22 yaşlarında iki kişinin daha tutuklandığı açıklandı. Zanlılar internet ortamında suç işlemek, para aklamaya teşebbüs ve korumalı bir bilgisayara erişim suçlarından yargılanacak.

Olayın ardından konuyla ilgili açıklama yapan Twitter,  “Bazı kişilerin sosyal yollarla koordineli biçimde Twitter’ın iç sistemlerine erişimi olan çalışanlarımızı hedef aldığına inanıyoruz. Bu yolla aralarında teyitli hesapların da bulunduğu hesaplardan Tweet atıldığını biliyoruz. Başka ne tür kötü niyetli eylemlerde bulunmuş olabileceklerini incelemeye aldık” demişti.

Saldırının fark edilmesinden hemen sonra etkilenen hesapların kilitlendiği ve paylaşımların silindiğini belirten Twitter, tedbir amaçlı olarak çok sayıda teyitli hesaptan paylaşım yapılmasını da geçici bir süreliğine engellediklerini ifade etmişti.

Ünlülerin hesaplarını ele geçiren saldırganlar, takipçilerine Bitcoin cüzdan adresi vererek, bu cüzdana yatırdıkları Bitcoin’in iki katı kadarını yatıran hesaplara geri ödeeceğini vaad etmişti. Saldırganların 100 bin dolar değerinde Bitcoin topladıkları tahmin ediliyor.

Saldırganların önce bir Twitter çalışanının hesabını hacklediği ardından başka hesaplara erişimi sağlayan yazılımsal gereçlere erişildiği Twitter tarafından tespit edilmişti

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR