Ana Sayfa Donanım Evinizi Sahaya Dönüştürmek için Projeksiyon Cihazı Seçerken Bunlara Dikkat!

Evinizi Sahaya Dönüştürmek için Projeksiyon Cihazı Seçerken Bunlara Dikkat!

0
178
Evinizi Sahaya Dönüştürmek için-min

2022 Dünya Kupası finaline sayılı günler kala sporseverler, kendilerini sahada gibi hissettirecek en kaliteli izleme deneyimine ulaşmayı hayal ediyor.

Görüntüyü dev ekranlara yansıtan yeni nesil projeksiyon cihazları da bu hayali gerçeğe dönüştürüyor. Peki yaşam alanımız için en uygun projeksiyon cihazını nasıl seçeceğiz? Görüntüleme çözümleri konusunda dünya liderlerinden ViewSonic, sporseverlerin kendi evlerinde stadyum deneyimi yaşayabilecekleri projeksiyon cihazını seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini 5 maddede sıralıyor.

Yaşam alanlarımızın vazgeçilmezi televizyonlar, yavaş yavaş yerini yeni nesil LED projeksiyon cihazlarına bırakmaya başladı. LED projeksiyon cihazlarının yüksek çözünürlüklü, özelleştirilebilir ekran boyutu, net yerleşik ses sunması ve düşük mavi ışık yayılımı ile gözleri daha az yorması izleme konforunu en üst düzeye çıkarıyor. Son yıllarda özellikle spor müsabakalarını sanki oyuncuların yanındaymış gibi izlemek isteyen sporseverlerin vazgeçilmezi haline gelen LED projeksiyonlar, hafif ve taşınabilir olma özellikleriyle maçları kullanıcıların istediği her yere her an taşıyabiliyor.

Görüntüleme çözümleri konusunda dünya liderlerinden ViewSonic, sporseverlerin kendi evlerinde stadyum deneyimi yaşayabilecekleri projeksiyon cihazını seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini 5 maddede sıralıyor.

1. Kolay Kurulum ve Taşınabilirlik Sizi Özgürleştirir

Açık havada tezahürat için optimize edilmiş küçük, kompakt boyutlu taşınabilir bir cihaz seçerek açık hava etkinliklerini eşsiz bir izleme deneyimine dönüştürübilirsiniz. Ancak tam bir spor sevdalısıysanız ve tüm akşamlarınızı maç izleyerek geçiriyorsanız, daha büyük ve daha güçlü bir iç mekan modeli doğru tercih olacaktır. Bunun için de taşınabilir veya hareketli versiyonlar uygun olabilir. Aynı zamanda rahat film geceleri veya yoğun oyun saatleri için tavana monte edilmiş bir model seçebilirsiniz. 

2. Doğru Görüntü Çözünürlüğü ve Kalitesi Sahayı Evinize Getirir

Çözünürlük, görüntünün ne kadar ayrıntılı olduğunu belirleyen piksellerin sayısını ifade eder. Piksel sayısı ne kadar yüksek olursa, görüntü o kadar ayrıntılı olur. Çözünürlük aynı zamanda fiyatlandırmayı da etkiler, bu nedenle hangi çözünürlüğün ihtiyacınızı karşılayacağını bilmeniz önemli. 4K UHD, piyasada bulunan en yüksek kalite seçeneğidir ve 3840 x 2160 piksel olarak gelir. Spor tutkunları için en iyi ikinci çözünürlük, standart 16:9 en boy oranıyla 1080p’dir.

Eşsiz bir  görüntü kalitesinin bir diğer önemli bileşeni de “parlaklık ayarı ve renk gamı”dır. Canlı görseller, ekran boyutu ne olursa olsun her şeyin daha iyi görünmesini sağlar. Parlaklık ayarı sunan LED projeksiyon cihazları, hassas bir ince ayar yapılmasına olanak tanır. Gerçekçi renkler için “%125 Rec. 709” sunan bir projeksiyon cihazı arayabilirsiniz. 

3. Kolay Özelleştirilebilen Ekran Boyutu ile Sınırları Siz Belirleyin 

Yansıtılan ekran boyutlarında 100 inç, hatta 150 inç ve fazlasına ulaşılabilir. Bunu sunan projektörler aslında bu boyut aralığındaki televizyonlara göre daha uygun fiyatlıdır. Daha büyük bir ekranda, tüm aksiyon dolu anlar daha net görünür. Böylece kendinizi sahada gibi hissedebilirsiniz. Altyazılar ve puanlama tabloları gibi metinleri izlemek söz konusuysa büyük bir görüntü son derece faydalı olacaktır.

Spor için en iyi projektör hem yatay hem de dikey trapezoid ve 4 köşe ayarına sahip olanlardır. Bu iki özellik sayesinde, cihaz ekranın ortasına yerleştirilmemişse bile endişelenmenize gerek kalmayacak. Çünkü bu özellikler, düzgün bir şekilde hizalanmış bir ekrana sahip olmanızı sağlayacak. Aksi takdirde, dikdörtgen veya kare yerine yamuk bir görüntü oluşur. Ek bir dikey veya yatay/dikey lens kaydırma, projektörü hareket ettirmeden dikey ve yatay konumlandırma arasında geçiş yapmanızı sağlar.

4. Gerçekçi Atmosfer İçin Ses Kalitesine Dikkat Edin

İyi bir ses sistemine yatırım yapmayı planlamıyorsanız, projektördeki ses kalitesi ihmal edilmemelidir. Günümüzde birçok projeksiyon cihazı yerleşik bluetooth hoparlörlerle donatılmıştır. Bütçeniz dahilinde en iyi sesi sunabilecek projeksiyon modelini seçerseniz, ayrıca taşımanızı veya yatırım yapmanızı gerektirecek harici bir hoparlöre ihtiyaç duymazsınız. 

5. Şarj Edilebilir Modellerle İzleme Deneyimini Sokağa Taşıyın

Artan kablo karmaşasından kurtulmak ve cihazınızı istediğiniz yere kolayca taşımak için geleceğin çözümü olan USB-C teknolojisi devreye giriyor. Bu çözüm, tüm cihazlarınızı şarj etmek ve bağlamak için tek bir kablo kullanmanızı sağlayarak karmaşaya son veriyor. 

Ayrıca bir güç bankası aracılığı ile şarj edebileceğiniz bir projeksiyon cihazı ile spor keyfinizi sokaklara da taşıyabilirsiniz. Buna ek olarak doğrudan telefonunuzdan kablosuz bir şekilde yansıtma yapabileceğiniz modellerle istediğiniz yerde, istediğiniz izleme deneyimini yaşamanız mümkün.

Ek İpucu: Beyaz Duvar Aramaya Son

En iyi projektör deneyimi için özel bir duvar rengine sahip olunması gerekmez. Yüksek kaliteli son teknolojiler ile görseller, çeşitli yüzeylere düzgün bir şekilde yansıtılabilir. Kolay ayarlanabilen parlaklık ve kontrast, görüntüleme deneyimini daha da özelleştirmenize yardımcı olur. (Duvarlarınızın rengi için bir uzman görüşü istiyorsanız, işte size bir ipucu: Projeksiyon için en iyi duvar rengi aslında beyaz değil gridir.)