- Advertisement -spot_img
Ana SayfaGelecekSony Semiconductor Solutions ve Microsoft, Akıllı Kamera Çözümleri Üretmek Üzere İş Birliği...

Sony Semiconductor Solutions ve Microsoft, Akıllı Kamera Çözümleri Üretmek Üzere İş Birliği Yaptı

- Advertisement -spot_img

İki şirket, video analiz çözümlerini daha erişilebilir hale getirerek daha verimli ticari sonuçlar elde edilmesini sağlamak amacıyla güçlerini birleştiriyor

Sony Semiconductor Solutions (Sony) ve Microsoft Corp. (Microsoft) Yapay Zeka (AI) destekli akıllı kameraları ve video analiz çözümlerini iki şirketin ortak müşterileri için daha kolay erişilebilir ve uygulanabilir kılacak çözümler üretmek üzere iş birliği yaptıklarını açıkladı.

Bu iş birliği ile, Microsoft Azure AI yetenekleri, Sony’nin, akıllı kameralarda ve diğer cihazlardaki görüntülerden yararlı bilgileri süzen akıllı görüntü sensörü IMX500’e entegre edilecek. Sony aynı zamanda, Azure Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Bilişsel Hizmetler (Cognitive Services) desteği ile IMX500 sensörünü tamamlayan ve kurumsal müşteriler için video analiz fırsatlarının kapsam ve kabiliyetlerini büyüten, akıllı kameradan kontrol edilebilen bir uygulama geliştirecek. Bu iki çözümün oluşturduğu kombinasyon, Sony’nin benzersiz işlevselliğe sahip yüksek hızda uç AI işleme de dahil tüm ileri görüntüleme ve algılama teknolojileri ile Microsoft’un bulut alanındaki uzmanlığını ve AI platformunu, çok çeşitli sektörlerden müşteri ve çözüm ortakları için yeni video analiz fırsatları ortaya koymak üzere bir araya getirecek.

Akıllı kamera pazarına güçlü ve kullanışlı bir platform sunacağız

Sony Semiconductor Solutions Corporation Temsilci Direktörü ve Başkanı Terushi Shimizu, iş birliğine ilişkin olarak, “Sony’nin yenilikçi görüntüleme ve algılama teknolojisini Microsoft’un mükemmel bulut temelli AI hizmetleri ile bir araya getirerek akıllı kamera pazarına güçlü ve kullanışlı bir platform sunacağız. Bu platform aracılığıyla, iş ortaklarımızın yaratıcılığına destek vermeyi ve çeşitli sektörlerde karşılaşılan zorlukların üstesinden gelinmesine katkıda bulunmayı umuyoruz” dedi.

Microsoft Başkan Yardımcısı ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Takeshi Numoto ise, “Video analiz ve akıllı kameralar, işletmeler için çok geniş bir senaryo yelpazesinde daha başarılı ticari öngörüler ve verimli sonuçlar elde edilmesini sağlayabilir. Bu iş birliği ile, Microsoft’un kurumsal düzeyde, güvenilir AI ve analiz çözümleri sağlama alanındaki uzmanlığını, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için yeni fırsatlar ortaya koymaya yardımcı olmak üzere Sony’nin görüntüleme sensörleri pazarındaki kanıtlanmış liderliği ile bir araya getiriyoruz.”

Video analiz, pek çok farklı sektördeki kurumsal müşterilerin yeni gelir fırsatları yaratabilmeleri, operasyon verimliliğini artırabilmeleri ve karşılaştıkları sorunlara çözüm üretebilmeleri için bir yöntem olarak ortaya çıktı. Örneğin perakendeciler akıllı kameraları bir raftaki ürünleri ne zaman yenilemeleri gerektiğini belirlemek ya da kuyruk uzunluğuna göre kaç açık kasa olması gerektiğini tespit etmek için kullanabilirler. Ya da bir üretici, üretim tesislerindeki tehlikeleri gerçek zamanlı tespit etmek üzere bir akıllı kamera kullanarak yaralanmaların önüne geçebilir. Öte yandan, bugüne kadar, mağaza, depo ve dağıtım merkezi gibi farklı noktalardaki pek çok akıllı kamera arasında bölüştürülmüş verileri toplamaya dayanan bu uygulamalar, kaynakların en verimli şekilde nasıl dağıtılacağını belirlemekte zorlanıyor, bu da maliyet ya da enerji tüketimi artışlarına yol açıyordu.

Microsoft’un Azure AI teknolojisini Sony’nin akıllı görüntü sensörü IMX500’e entegre edildi

Sony ve Microsoft, bu zorlukların üstesinden gelmek üzere, Microsoft’un Azure AI teknolojisini Sony’nin akıllı görüntü sensörü IMX500’e entegre ederek bilgisayarlı görüntüleme çözümlerine erişimi kolaylaştırmak ve aynı zamanda iş ortaklarının isterlerse kendi AI modellerini de entegre etmelerine olanak sağlamak üzere iş birliği yapıyor.Bu entegrasyon, hem kurumsal senaryolarda daha akıllı, daha gelişmiş kameralar kullanılabilmesi hem de maliyet ve enerji verimliliği açısından kaynakların uç ve bulut arasında daha verimli dağıtılabilmesi sonucunu doğuracak.

Sony’nin akıllı kameradan kontrol edilebilen Azure destekli uygulaması, bilgisayarlı görüntüleme ve video analiz çözümleri alanında uzmanlaşmış bağımsız yazılım tedarikçilerini (ISV) ve aynı zamanda sundukları donanımlara katma değer eklemek isteyen akıllı kamera orijinal ekipman üreticilerini (OEM) hedefliyor. Bu uygulama, IMX500 sensörün tamamlayıcısı olacak ve aynı zamanda da ISV ve OEM’lerin, kurumsal müşteri taleplerine karşılık kendi müşterilerine ya da sektöre özel video analiz ve bilgisayarlı görüntüleme çözümleri yaratmak üzere AI modelleri yerleştirebilecekleri bir temel işlevi görecek. Uygulama, ana iş akış başlıklarını basitleştirerek veri gizliliğini ve güvenliği korumak üzere tasarlanmış makul güvenlik önlemlerini alacak ve böylece ISV’lerin rutin işlere, düşük değerli entegrasyonlara ve konfigürasyon işlerine daha az, müşteri taleplerini karşılayacak benzersiz çözümler geliştirmeye daha çok zaman ayırabilmelerine olanak tanıyacak.

Bu uygulama aynı zamanda kurumsal müşterilerin video analiz senaryoları için daha kolay AI modelleri bulabilmelerini, üzerlerinde çalışabilmelerini ve hayata geçirebilmelerini sağlayacak.

Bu iş birliği kapsamında Microsoft ve Sony ayrıca bilgisayarlı görüntüleme ve video analiz alanlarındaki iş ortaklarıyla ve kurumsal müşterilerle, Microsoft’un AI & IoT Insider Labs programı dahilinde uygulamalı ortak inovasyon çalışmaları yürütmek üzere bir araya gelecek. Microsoft’un AI & IoT Insider Labs programı, Microsoft uzmanları ve Sony gibi diğer çözüm sağlayıcılarla iş birliği içerisinde çalışarak müşteri çözümleri üretme, geliştirme, prototip oluşturma ve test etme imkânı sunuyor. İki şirket, bu ortak inovasyon merkezlerinde, belirlenen müşterilerle birlikte çalışmaya bu yıl içerisinde başlayacak.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR