- Advertisement -spot_img
Ana SayfaİnternetT-Talks Bu Ay Engelleri Kaldırıyor!

T-Talks Bu Ay Engelleri Kaldırıyor!

- Advertisement -spot_img

TikTok’un video serisi T-Talks toplumsal konulardan gündeme dair önemli başlıklara, bireysel başarı hikayelerinden kitleleleri etkileyen dikkat çeken öykülere kadar birçok konuda farklı bir perspektif yaratmayı hedefliyor.

Dünyanın önde gelen eğlence platformu TikTok’un “T-Talks” başlıklı sohbet serisi, Haziran ayındaki 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı kapsamında engelleri ortadan kaldırarak yeni bir iletişim penceresi açan işaret diline odaklandı. Jest ve mimiklerin birleşmesiyle oluşan işaret dilinin gönüllü kahramanı Neslihan Kurt ve kızı Aybüke Kurt bu serinin konuklarıydı. 

İşitme Engelli anne babanın çocuğu olan ve CODA (Sağır ailenin işiten çocuğu) olarak yetişen Neslihan Kurt, ailesiyle iletişim kopukluğunu önlemek amacıyla “onlar için ne yapabilirim” sorusuna cevap aramış. Gönüllü olarak işaret dili çevirmenliğine başlayan Neslihan Kurt zaman içinde bu işi   meslek haline getirmiş. 

Sorun olarak gördüğümüz en büyük şey: İletişim

İşitme engelli bireylerin yaşadığı en büyük sıkıntının iletişim olduğunu vurgulayan Aybüke Kurt, anlaşılması en zor durumlarda kişilerin mağdur olduğunu belirtiyor. Kurt, toplum içerisinde bir çok sorunla baş eden bu bireylerin en büyük kurtarıcısının, onların dillerinden anlayan ve tercüme eden çevirmenler olduğunu söylüyor. 

Neslihan Kurt “Dil kültürü getirir, kültür de dili getirir. Bizimle yaşadıkları için bizim onları anlamamız ve onların ihtiyaçlarına destek olmamız gerekiyor.”

“Türk işaret dilinin kaybolmasını istemiyoruz” 

Aybüke Kurt, Türk İşaret Dilini’nin tarihsel zenginliğine değinerek II. Abdülhamid döneminde sağırlar okulunun açılmasıyla dilin temellerinin atıldığını belirtiyor. Farkındalığın artarak Türkiye’nin her yerine ulaşmasını gönülden isteyen Kurt ailesi, empati kurmanın bu yolculuktaki en büyük destekçi olduğunu ve 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’nın her yıl kutlanmasıyla bu değerlerimizi kaybetmememiz gerektiğini belirtiyor. 

Aybüke Kurt, en büyük hayalinin gazetecilikle işaret dilinin bir arada yürüdüğü ve haberciliğin her kesime ulaşabildiği bir dünya olduğunu ifade ediyor.Son olarak mesleğini büyük bir aşkla icra eden Neslihan Kurt, engellerle dolu bu yolculukta çevirmen olmak isteyenlere her zaman destek sağlayacağını belirtiyor. 

Öte yandan T-Talks’un bu ayki serisinde bir dizi canlı yayın da gerçekleştirilecek. 7 Haziran saat 18:00 – 22:00 saatleri arasında Türk İşaret Dili Tercümanları Derneği Başkanları Banu Türkü Gürşahin, Ercüment Tanrıverdi ve Aybüke Kurt’un katılımıyla bir canlı yayın gerçekleştirilecek. Bu yayına Neslihan Kurt tercüman olarak katılırken iki işitme engelli birey de yer alacak. 8 ve 9 Haziran tarihlerindeyse Türk İşaret Dili Tercümanları Derneği’nin katkılarıyla TikTok topluluğuna özel bir başka canlı yayın olacak. Bu yayındaysa TİD 101 İşaret Diline Giriş dersi verilecek. Öte yandan işaret diliyle şarkılar, yemek ve makyaj içerikleri de bu ay kapsamında TikTok topluluğuyla buluşacak.

T-Talks serisi; TikTok platformunun internette pozitiflik, yaratıcılık, mutluluk ve her şeyden önce neşe vaat eden kimliğini temel alarak ortaya çıktı. TikTok’un topluluğuna ilham vermeyi hedeflediği T-Talks serisi  #ttalkstürkiye çatısı altında üretmeye ve kullanıcıların hayatlarına ışık tutmaya devam edecek.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img