- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDonanımTesla'nın Rakipleri Güçlerini Birleştirdi: General Motors ve Nikola'dan İşbirliği

Tesla’nın Rakipleri Güçlerini Birleştirdi: General Motors ve Nikola’dan İşbirliği

- Advertisement -spot_img

 Amerikan otomotiv devi General Motors, elektrikli araç üreticisi Nikola ile stratejik bir işbirliğine imza attı. Açıklamadan sonra her iki şirketin de hisseleri fırladı.

General Motors, elektrikli kamyon ve pick up şirketi Nikola ile stratejik bir ortaklık yaptığını duyurdu. İmzalanan anlaşma kapsamında General Motors, Nikola’nın 2 milyar dolarlık (% 11) hissesini satın alacak ve şirketin Nikola Badger isimli elektrikli pick up modelini üretecek.

2022 yılında üretim bandına çıkması planlanan Nikola Badger, General Motors ‘un  Ultium batarya sistemi ve Hydrotec yakıt hücresi teknolojisini kullanacak. Buna ek olarak ortaklık gereği General Motor, Nikola’nın gelecekte üreteceği Sınıf 7 ve 8 kamyonlar için özel olarak yakıt hücreleri tedarik edecek.

Her iki şirketin de hisseleri fırladı

Haberin yayınlanmasının ardından, her iki şirketin de hisseleri hızla yükseldi. Nikola’nın New York borsasındaki hisseleri yüzde 30‘un üzerinde değer kazanırken, General Motors’un hisseleri yüzde 6 arttı. Şirket, hizmetleri karşılığında Nikola yönetiminde bir yönetici belirleme hakkına da sahip olacak.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR