- Advertisement -spot_img
Ana SayfaManşetWWDC 2020'de Bizi Neler Bekliyor?

WWDC 2020’de Bizi Neler Bekliyor?

- Advertisement -spot_img

Bu haberimizde WWDC 2020’de nelerin tanıtılabileceğine yakından bakıyoruz

Apple tarafından her yıl düzenlenen Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC 2020) bu yıl Corona nedeniyle 22 Haziran’dan itibaren online olarak gerçekleşecek, Special Event Keynote’u Türkiye saati ile 20.00’de başlayacak.

Öncelikle WWDC‘nin temelinde bir yazılım konferansı olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle WWDC 2020 kapsamında Apple’ın yazılım tarafı ile ilgili yeniliklerin tanıtılması bekleniyor. Tanıtılması beklenen yenilikler arasında iOSmacOSwatchOS ve tvOS işletim sistemlerinin yeni versiyonları bulunuyor.

iOS 14

WWDC 2020’nin yıldızı her yıl olduğu gibi iOS işletim sisteminin en yeni versiyonu olacak. iOS 14  işletim sistemi, yeni özellikler getirmekten çok performans ve stabilite konularına odaklanacak. 

iOS 14’ün kişiselleştirme konusunda çeşitli özellikler de sunması bekleniyor. Ana ekranınızı kişiselleştirmenize olanak tanıyacak olan iOS 14, tıpkı Android platformunda olduğu gibi gelişmiş bir Widgets desteğine ve yeni duvar kağıdı özelliklerine de sahip olacak.

iPadOS 14

Apple, WWDC 2019’da iPad’e özel işletim sistemi olan iPadOS‘u tanıtmıştı. iOS işletim sisteminin iPad’ler için özelleştirilmiş versiyonu olan iPadOS, WWDC 2020’de de karşımıza çıkacak. Konferans kapsamında iPadOS 14 işletim sisteminin tanıtılması bekleniyor.

iPadOS 14 ile karşımıza çıkması beklenen yenilikler arasında “PencilKit” adı verilen yeni API bulunuyor. Bu API sayesinde çok daha gelişmiş bir Apple Pencil desteğinin verilmesi planlanıyor. Paylaşılan bilgilere göre “PencilKit” 3. parti geliştiriciler tarafından da kullanılabilecek. 

watchOS 7

Apple’ın akıllı saati Apple Watch’un işletim sistemi olan watchOS da 7. versiyonu ile karşımıza çıkacak. watchOS 7 ile karşımıza çıkması beklenen yeni özellikler arasında ise yeni saat ekranları, saat ekranlarında yapılabilecek kişiselleştirmeler, yeni sağlık takibi özellikleri, uylu takibi ve çocuk modu gibi özellikler bulunuyor.

tvOS 14

Apple TV ve HomePod cihazlarının işletim sistemi olan tvOS 14, yeni özellikleri ile WWDC 2020’de karşımıza çıkacak. tvOS 14 ile Apple TV modellerine Fitness uygulaması desteği gelmesi bekleniyor. Karşımıza çıkan sızıntılara göre Apple, Apple TV ve tvOS 14 için bir çocuk modu özelliği üzerinde de çalışıyor. Bu özellik ile birlikte çocukların ne kadar TV izlediği ölçülebilecek. HomePod için ise 3. parti uygulama desteği sunulabileceğini belirtelim. 

macOS 10.16

Apple’ın tüm işletim sistemleri ile ilgili pek çok sızıntı karşımıza çıksa da, bu yıl macOS işletim sistemi ile ilgili neredeyse hiçbir sızıntı çıkmadı. Bu nedenle macOS 10.16 işletim sistemi ile karşımıza tam olarak ne gibi yeni özelliklerin çıkacağı net değil. 

Mac sızıntıları ile ilgili karşımıza çıkan en büyük sızıntı Apple’ın ARM tabanlı kendi işlemcilerini üretebileceği konusunda. Hatırlatmak gerekirse Apple 2006 yılından bu yana Intel’in işlemcilerini kullanıyor. Bu durumu değiştirmek isteyen Apple, kendi işlemcilerini WWDC 2020’de tanıtabilir. Bloomberg tarafından paylaşılan bilgilere göre ARM tabanlı işlemcilerin grafik performansı, pil tüketimi ve yapay zeka görevleri konusunda daha verimli olması bekleniyor.

Yeni iMac

WWDC 2020’nin yıldızları yazılım ürünleri olsa da konferansta donanım ürünlerinin tanıtılması da bekleniyor. Uzun zamandır yeni modele kavuşmayan iMac serisinin yeni versiyonu WWDC 2020’de karşımıza çıkabilir. Tasarım anlamında Pro Display XDR modeline benzemesi beklenen yeni iMac’in ince çerçevelere sahip olması bekleniyor.

Yeni Apple TV 4K

Şu an kullanılan Apple TV 4K modeli 2017 yılında tanıtılmıştı. Sızıntılara göre yeni bir Apple TV 4K modelinin tanıtılması bekleniyor. Tasarım anlamında değişiklik beklenmeyen modelde 64 ve 128 GB dahili depolama desteği ve yeni işlemci kullanılması bekleniyor.

Apple AirTags

Apple’ın Tile benzeri yeni bir konum izleme teknolojisi ni Apple AirTags olarak adlandırılması ve Tile benzeri AirTag’lere sahip olması bekleniyor.

Söz konusu sızıntılarlar bugün paylaşılması beklenen yenilikler karşımıza çıkıyor. Fakat bunların haricinde tanıtılmasını umut ettiğimiz yenilikler de bulunuyor. Bunlar ise uygulamalardan yüzde 30 komisyon alan App Store politikalarının değişmesiiOS 14 ile varsayılan uygulamaların değiştirilebilmesi, gelişmiş ana ekran kişiselleştirilmesi, iPad modelleri için çoklu kullanıcı desteği ve iMessage’ın Android platformu için de kullanıma sunulması. 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR