- Advertisement -spot_img
Ana SayfaGelecekAkıllı Robotlar Birbirleriyle Yarıştı

Akıllı Robotlar Birbirleriyle Yarıştı

- Advertisement -spot_img

Cambridge Üniversitesi’nde düzenlenen Pi Wars Robotik yarışmasını geçtiğimiz yıl ilk kez Türkiye’ye getiren Hisar Okulları öğrencileri bu yıl yarışmanın kapsamını genişletti

Hisar Okulları öğrencileri 17 farklı okuldan 20 takımı oluşturan yaklaşık 60 öğrenci ve mentorlarla birlikte toplamda 80 kişilik katılımcıyı ağırladı ve gerçekleşen eğitim ayağında öğrenciler akranlarına 3D tasarım, programlama ve temel elektronik eğitimleri verdi. Eğitimlerin ardından 6-7 Mart tarihlerinde gerçekleşen ikinci aşamada akıllı robotlar farklı görevleri yerine getirmek için birbiriyle yarıştı.

İlk aşamada 17 lisenin robot takımlarına eğitim verildi

Şubat ayındaki hazırlık aşamasında Raspberry Pi ve Python’a Giriş, Raspberry Pi ile Elektronik, OpenCV ile Görüntü İşleme, Tensorflow ve Fusion 360 ile 3D Tasarım eğitimlerini başarı ile tamamlayan katılımcılar, ardından robot yapımı aşamasına geçerek Hisar Okulları öğrencilerinin mentorluğunda kendi robotlarını tasarladı. Eğitim ücretsiz olarak tüm lise öğrencilerinin katılımına açık ve maddi açıdan robot kiti temin edemeyecek takımlara destek verilerek organize edildi.

Robotlar neler yapabiliyor?

Robotların amacı otonom ve kumandalı sekiz görevi gerçekleştirmek. Bu görevler; akıllı şehir, labirent çözme, çizgi izleme, duvara yaklaşma, engebeli parkur tamamlama, hedef vurma, balon patlatma ve golf sahasını en kısa zamanda tamamlamadan oluşuyor. Takımlar eğitimden sonraki süreçte robot kitlerinde sağlanan ekstra malzemeleri kullanarak, robotlar üzerinde gelişmeler yaptı ve robotun görevlerine özel yazılımlar geliştirdiler.

Akıllı Robotlar Pi Wars Türkiye Yarışmasında Birbirleriyle Yarıştı

Pi Wars Türkiye 6-7 Mart’ta gerçekleşti

Eğitim çalışmalarını başarıyla tamamlayan takımlar 6-7 Mart 2020 tarihinde Hisar Okullarında düzenlenen PiWars Türkiye yarışmasında yer aldılar. Yarışmada Başakşehir Akif İnan İmam Hatip Anadolu Lisesi birinci olarak Raspberry Pi 4 kiti ve dengede duran robot kiti kazandı. Şehit Murat Kocatürk Fen ve Sosyal Bilimler Programlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu yarışmayı ikinci olarak tamamlarken, Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu. İnşa ve Tasarım Ödülü’nü Başakşehir Akif İnan İmam Hatip Anadolu Lisesi alırken; Kod Kalitesi Ödülü’nü Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Jüri Özel Ödülü’nü Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi aldı.

Öğrencilerin programlama, elektronik ve robotik konularında hakimiyetlerini arttırmalarının yanında mentorluk, liderlik ve organizasyon yeteneklerini geliştirmelerine büyük katkı sağlayan PiWars’un Büyük Britanya’daki etkinliklerine Hisar Okulları son iki senedir katılıyor.

Okul takımı aynı zamanda Cambridge dışında dünyada bir Pi Wars etkinliği düzenleyen Türkiye’de ilk, dünyada da ilk takımlardan biri. Yarışmayla ilgili bilgi için https://piwars.hisarcs.com

Pi Wars nedir?

Pi Wars, hem otonom hem de uzaktan kumandalı zorluklar içeren ve yıkıcı olmayan bir Raspberry Pi robotik yarışmasıdır. Bir hafta sonu Cambridge, İngiltere’de gerçekleşir ve tüm dünyadan okul öğrencileri, aile üyeleri ve meraklılardan oluşan takımların yanı sıra solo tasarım yapan robot yapımcıları katılır.

Robot eğitimine katılan okullar:

– Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

– SAJEV Özel Küçük Prens Lisesi

– Başakşehir Çok Programlı Anadolu Lisesi

– Örfi Çetinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

– Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

– 30 Ağustos Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

– Toki Güneşpark Fen ve Sosyal Kız Anadolu İmam Hatip lisesi

– Halil Rıfat Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

– Bolluca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

– Anabilim Fen Lisesi

– Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

– FMV Özel Nişantaşı Işık Lisesi ve Fen Lisesi

– Kemerburgaz Halis Kutmangil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

– Akif İnan Anadolu İmam Hatip Lisesi

– FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi

– Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

– Şehit Murat Kocatürk Fen ve Sosyal Bilimler Programlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR