- Advertisement -spot_img
Ana SayfaManşetEski Oyunlar Günümüz Teknolojisiyle Hayat Buluyor

Eski Oyunlar Günümüz Teknolojisiyle Hayat Buluyor

- Advertisement -spot_img

90’ların popüler oyunları, modern teknoloji ile yeniden oyunseverlerin gündeminde. Kusursuz siyahı ve üstün oyun performansı ile LG OLED TV, retro oyun deneyimini yeni bir seviye taşıyor

Bizi her şeyin daha basit, daha sade olduğu zamanlara götüren “Retro” kavramı bugünlerde oldukça popüler. Filmler, müzikler, hatta video oyunları bile “Retro” esintisinden payını almış durumda. Artık daha fazla oyun sever, geçmiş oyunlara geri dönerek nostaljik anlar yaşıyor.

“Retro oyun” merakı, yalnızca klasik video oyunlarının oynanması ve konsollarının toplanmasıyla sınırlı kalmıyor, nostaljik oyunları özleyenler, kimi zaman daha fazla retro bir görünüm elde etmek için eski (ör. 8 bit) grafik kullanan yeni oyunlara da yöneliyor. Şimdilerdeyse retro oyun tanımı oldukça genişledi ve yeni bir akıma dönüştü: 90’ların oyun başyapıtlarını yeniden yaratmak… Son teknoloji ile yenilenmiş grafikler ve oyun akışı ile baştan yaratılan eski oyunlar, bugünlerde hiç olmadığı kadar popüler hale geldi.

Tüm yetişkinler gibi, oyunseverler de geçmişe dönmekten ve hafızalarında bir yolculuğa çıkmaktan keyif alıyorlar. Dünyanın en iyi oyun tasarımcılarının ve dijital sanatçılarının çabalarıyla modern klasiklere getirilen bu yeni bakış açısı, oyunseverlere bu nostaljik yolculuk fırsatını sunuyor. Böylelikle, tanıdıkları ve sevdikleri karakterlerle yeniden bir arada olma, eskiden tanıdıkları bu dünya ile yeniden bağlantı kurma fırsatına sahip oluyorlar. Büyük değişimlerin çağı olarak nitelenen 1990’lar, oyun alanında da, daha iyi modelleme teknolojisi ve özel 3D grafik kartlarının gelişiyle daha gerçekçi 3D grafiklerin ortaya çıktığı bir dönem oldu.

LG OLED TV’nin G-SYNC desteği ile gecikme neredeyse sıfırlanıyor

Yine de, o dönemin grafiklerini günümüzün grafikleriyle karşılaştırmak mümkün değil. O yıllardan bu zaman değişen tek şey grafiklerin kalitesi de değil. O zamanlar büyük ekranda oyun deneyiminin anlamı da çok daha farklıydı. O yıllardaki büyük ekran oyun deneyimi, mevcut oyun konsollarından birinin oyun için tasarlanmamış bir TV’ye bağlanması anlamına geliyordu. Zamanın en iyi grafikleriyle bile, görüntüler bloklu ve gecikmeliydi. Günümüzde ise büyük ekranda oyun deneyimi o yıllardan tamamen farklı bir seviyede. Bu seviyeyi de üstün performansı ile LG OLED TV en üst noktaya taşıyor.

LG OLED TV’ler, hem PC’lere hem de konsollara bağlantıyı destekleyerek kullanıcıların her iki platformdan da sevdikleri oyunların keyfini kolayca çıkarmasını sağlıyor. LG OLED TV’nin G-SYNC desteği ile gecikme neredeyse sıfırlanıyor ve grafikler daha da muhteşem hale geliyor.

Gerçek siyahlar, sonsuz bir kontrast oranı ve olağanüstü derinlik ve canlılığa sahip renkler sunan bir ekran teknolojisi olan OLED, oyun dünyasını daha canlı ve üç boyutlu olarak sunuyor. OLED’in özellikleri ve bağımsız piksel teknolojisinin getirdiği avantajla sunduğu netlik, kullanıcıların gölgelerde gizlenen en küçük ayrıntıları bile en karanlık ortamlarda görmelerini sağlıyor.

HDR Gaming Interest Group

Oyunseverlere her zaman öncelik sunan LG, HDR Oyun İlgi Grubu (HDR Gaming Interest Group) tarafından tasarlanan HGiG modunun da 2020 OLED TV serisinin ekleneceğini açıklamıştı. Böylelikle oyuncular, LG OLED TV’lerinde konsollar aracılığıyla HDR oyunları oynarken oyun yaratıcıları ve geliştiricilerin tasarladığı gibi yüksek kaliteli görsellerin tadını çıkarabilecekler.

Yoğun oyun seansları sırasında, rakiplerin önüne geçmek için detayları gizlice ararken ekrana uzun bir süre bakmak gözler için zorlayıcı olabiliyor. Göz yorgunluğunun oluşumunu azaltmak için tasarlanan LG OLED TV’ler, Almanya merkezli güvenilir bir uluslararası test kuruluşu olan TÜV Rheinland’dan Göz Konforu sertifikası aldı. Sertifika, LG OLED TV’lerinin titreme, mavi ışık ve resim kalitesi gibi sorunları en aza indirdiğini ve göz sağlığına yönelik olumsuzluk yaratmadığının göstergesi durumunda. Ayrıca, LG OLED TV’ler TÜV’nin geniş renk gamı ve HDR performansı için katı standartlarını karşılıyor.

LG OLED TV’lerin kusursuz siyahı ve üstün oyun performansı ile deneyimlenmesi tavsiye edilen retro oyunlar arasında; ilk versiyonu 1997’de çıkan, 2020’de güncellenen Final Fantasy 7, 2016’dan gelen ve yine 2020’de güncellenen DOOM Eternal, 2005’te yayınlanıp 2018’de güncellenen Shadow of the Clossus, 1993’te oyuncularla tanışan, 2019’da yeni versiyonu piyasaya sunulan The Legend of Zelda: Link’s Awakening gibi oyunlar bulunuyor.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR