- Advertisement -spot_img
Ana SayfaGelecekFord, Michigan'da Bulunun Fabrikasında Boston Dynamics'in Spot Robotlarını Kullanmaya Başladı

Ford, Michigan’da Bulunun Fabrikasında Boston Dynamics’in Spot Robotlarını Kullanmaya Başladı

- Advertisement -spot_img

Şu an için iki Spot modelini Michigan’da bulunan “Ford Van Dyke Transmission Plant” üretim tesisinde kullanmaya başlayan Ford, robotları tesisin zemin düzenini yeniden tasarlamak ve yeni üretim projeleri hazırlamak için kullanacak

Robot üreticisi Boston Dynamics‘in dört ayaklı köpek robotu Spot‘u 74 bin 500 dolar fiyat etiketi ile satışa sundu, Paylaşılan bilgilere göre Ford, üretim tesisinde Spot robotunu kullanmaya başladı.

Şu an için iki Spot modelini Michigan’da bulunan “Ford Van Dyke Transmission Plant” üretim tesisinde kullanmaya başlayan Ford, robotları tesisin zemin düzenini yeniden tasarlamak ve yeni üretim projeleri hazırlamak için kullanacak.

Boston Dynamics tarafından üretilen Spot modelleri bu görevleri tamamlayabilmek için ise tesisi tarayarak 3 boyutlu görüntüler oluşturuyor. Bu işlem normal şartlarda pahalı ekipmanlar ile insanlar tarafından gerçekleştiriliyor. Ford’un paylaştığı bilgilere göre ise bu işlem için yaklaşık 300 bin dolar harcanıyor.


Kısacası Spot modelleri ile para tasarrufu yapan Ford, 300 bin dolarlık işi tanesini 74 bin 500 dolara aldığı iki Spot modeli ile birlikte yarı fiyatına yaptırmış olacak. Tam şarj ile yaklaşık 2 saat boyunca aktif olarak çalışabilen Spot robotları iki saat boyunca tesisin her köşesine giderek 3 boyutlu görseller oluşturuyor.

Robotların üzerinde ise 3 boyutlu görselleri oluşturabilmeleri için 5 adet kamera bulunuyor. Robotların şu an için otonom olarak çalışmadığını kablosuz olarak Ford çalışanları tarafından kontrol edildiklerini de ekleyelim.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR