- Advertisement -spot_img
Ana SayfaManşetKoronovirüsle Mücadelede Yıldız Teknopark Liderliği

Koronovirüsle Mücadelede Yıldız Teknopark Liderliği

- Advertisement -spot_img

Yıldız Teknopark, COVİD 19 ile karşı mücadelede önemli bir inovasyon merkezi haline geldi Teknopark bünyesindeki şirketler pandemiye karşı farklı medikal ürünler geliştirdi

Yıldız Teknopark’ta Covid 19 aşısıdan hızlı tanı kitine, otonom hastane robotundan yenilebilir antiviral etkili koruyucu spreye kadar pek çok farklı ürünün geliştirilmesi konusunda yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı son Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi çalışmasında genel sıralamada tüm Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasında Türkiye’nin en başarılı Teknopark’ı seçilen Yıldız Teknopark, COVİD 19 ile mücadeleye yönelik yaptığı çalışmalarla da öne çıkıyor.

Medikal ürün geliştiren firmalarıyla koronavirüse karşı da önemli bir inovasyon merkezi olan Yıldız Teknopark’ta Covid 19 aşısıdan hızlı tanı kitine, otonom hastane robotundan yenilebilir antiviral etkili koruyucu spreye kadar pek çok farklı ürünün geliştirilmesi konusunda yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

Koronovirüsle mücadelede Yıldız Teknopark liderliği

AŞI VE HIZLI TANI KİTİ PROJESİ

Yıldız Teknopark’ın pandemi sürecinin başından itibaren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bünyesinde bulunan tüm kuruluşlarla iletişim halinde olduğunu söyleyen Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, yerleşkede bulunan ve sağlık alanında faaliyet gösteren firma envanterini salgınla mücadele eden ilgili kurumlarla paylaştıklarını anlatıyor.

Teknopark’ta üzerinde çalışılan en önemli projelerden birinin COVİD 19 aşısı projesi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Güner,Aşıya yönelik peptid dizilerinin eldesi çalışmalarına başlandı. TÜSEB’e proje sunuldu cevap bekleniyor” diye konuşuyor.

Teknopark’ta yürütülen bir başka çalışma da hızlı tanı kiti hazırlanmasına yönelik. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin liderlik yaptığı bu projede 7 üniversite ve oradaki akademisyenlerle birlikte bir araştırma merkezi ortak çalışıyor.

OTONOM HASTANE ROBOTU

Teknopark’ta otonom hastane robotu üzerine de çalışıldığının ve projenin şu anda tasarım aşamasında olduğunun üzerinde duran Güner, robotla ilgili şu bilgileri veriyor:

Robot, hastane içinde çeşitli tıbbi malzeme ve atıkların, üzerinde bulunan dezenfektasyon kabinlerine konularak farklı noktalara güvenli şekilde taşınması, ortamın düzenli olarak dezenfekte edilmesi, veri toplama ve hasta takibi işlerinin yapılması için tasarlanıyor. Bu proje Yıldız Prototip Atölyesi’nin bir projesi. Yıldız Kuluçka firması Polonom’da yazılım kısmı ile ilgili çalışıyor. Kısa vadede hedefimiz içinde bulunduğumuz pandemi ile mücadelede öncelikle sağlık çalışanlarının yükünü azaltacak şekilde geliştirilecek robotların ilk modellerini sahada kullanıma sokmak.

Koronovirüsle mücadelede Yıldız Teknopark liderliği
Koronovirüsle mücadelede Yıldız Teknopark liderliği

KORUYUCU SİPERLİK TALEB

Covid 19 sonrasında cerrahi maske üretiminde artış oldu. Ancak hastane personeli, market ve eczanelerde bulunan kişilerin daha farklı koruyuculara ihtiyacı var. Teknopark bünyesinde bulunan Mediderman, 20 Mart’tan bu yana yüz koruma siperi üretimine başladığını söyleyen Mesut Güner, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Türkiye’de dayanışma kapsamında 3D printer sahibi firmalar yüz koruma siperi üretilmesi konusunda katkıda bulunuyor. Ancak salgın süresine bağlı olarak ihtiyacın artabileceği düşünülüyor. Mediderman gerekli üretim izinlerini alabilirse Gaziantep’te devreye girmesi planlanan fabrikada günlük 20 bin adetlik üretim planlıyor. Bu ürünün ihracatı konusunda da şimdiden görüşmelere başlanmış durumda.”

VİRAL TAŞIMA VASATI

Teknopark’ın altındaki Yıldız Kuluçka şirketlerinden biri olan ve 2019’da kurulan Standart Media Medikal Ürünleri’nin de pandemi döneminde kullanılmak üzere geliştirdiği bir projesi olduğunu anlatan Mesut Güner, şirketin viral taşıma vasatı üretimi yaptığının altını çiziyor.

Peki nedir viral taşıma vasatı? Viral taşıma vasatı hastalardan virüs teşhisi amacıyla alınan klinik örneklerin test laboratuvarlarına güvenli bir şekilde taşınmasını sağlayan bir sarf malzemesi, test sisteminin bir parçası. Virüsün doğru tespiti, alınan örneğin doğru ve güvenli bir şekilde alınması ve kirletilmeden en kısa sürede laboratuvara ulaştırılmasının önemine vurgu yapan Güner, şirketin kısa sürede günlük birkaç bin adet üretebilir duruma geleceğini söylüyor.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR