- Advertisement -spot_img
Ana SayfaİnternetSorunsuz Bağlantı İçin Beş Teknolojik Çözüm

Sorunsuz Bağlantı İçin Beş Teknolojik Çözüm

- Advertisement -spot_img

Aslında “uzaktan çalışma” kavramı, pek çok gelişmiş ülkede uygulanıyor. Ülkemizde de bu yöntemi benimseyen şirketler var. Koronavirüs tehlikesi sebebiyle de bu kavramın yaygınlaşması gündeme geldi

Bu sayede çalışanlar hem evlerinde güvende olabiliyor hem de işlerini rahatlıkla yürütebiliyor. Tabii evden çalışabilmek için öncelikle rahat bir ortam, iyi gereçler ve iyi bir internet alt yapısı gerekiyor. TP-Link, evden rahat çalışabilmek için en iyi bağlantı için çözüm sağlayabilen beş farklı ürününü açıkladı.

Deco ve Mesh WiFi Ağı

Mesh teknolojisi, çok geniş alanları kapsama konusunda ideal bir çözüm. Herhangi bir köşede en iyi kapsama alanı, hız ve düzenli bir WiFi deneyimini 600 m2’ye kadar sağlayabilen bir teknoloji. Bu teknolojiye sahip cihazlar, ana yönlendirici tarafından sunulan WiFi sinyalini alan boyunca kesintisiz olarak dağıtıyor, böylece kullanıcı bir odadan diğerine geçerken performans veya hızda bir düşüş yaşanmıyor.

Elektrik Hattını İnternet Ağına Dönüştüren Powerline Adaptörler

Powerline (PLC) teknolojisi, WiFi bağlantısının tüm odalara ulaşmadığı ve evin bir ucundan diğerine bir Ethernet kablosunun taşınmasının mümkün olmadığı evler için en ideal çözüm. Bu teknoloji, interneti herhangi bir odaya götürmek için evin elektrik tesisatını kullanmaya izin veriyor. Yönlendiricinin yanına bir PLC cihazı ve istenen odaya başka bir PLC cihazı takıp eşleştirildiğinde, elektrik prizi olan her odaya güçlü bir internet bağlantısı da götürülmüş oluyor. Üstelik ister kablolu ister kablosuz bağlantı seçeneği ile.

Eğer evde WiFi sinyallerinin düzenli erişemediği yerler varsa ve bu bölgelerde de çalışmak gerekiyorsa, en basit çözüm WiFi sinyal genişletici kullanmak. Wi-Fi kapsama alanı genişleten bu ürünleri modem ile ölü bölge arasında en uygun yere yerleştirerek ölü bölge sorunu çözülebiliyor. Üstelik ‘akıllı sinyal göstergesi’, ürünü yerleştirmek için en uygun yeri bulmada kullanıcılara yol gösteriyor. TP-Link’in iOS ve Android destekli Tether uygulaması ile bu cihazların kurulumu ve kullanımı da son derece kolay. TP-Link, bu ürün grubunda da kullanıcılara bol seçenek sunuyor. Mesh teknolojisini içeren en son modellerden çok ekonomik modellere, çift bant desteğinden üzerinde ek fiş yer alan genişleticilere, MU-MIMO desteğinden hüzmeleme (beamforming) teknolojisine kadar geniş bir ürün seçeneği için en uygun modeli seçmek mümkün.

Ağ Anahtarları

Eğer evdeki kablolu ağa çok sayıda cihazın bağlanması gerekiyorsa, ağ anahtarı (switch) kullanmak en mükemmel çözüm. Ağ anahtarları, aynı ağ içindeki cihazların birbirine bağlanmasını sağlıyor. Yani kablolu bir yerel alan ağı (LAN) oluşturuyorlar. Oyun konsolları, akıllı TV’ler, vb cihazların ağa bağlanmasını; diğer cihazların bunlara erişebilmesini; yazıcıları paylaşabilmesini veya internet ağı içinde dosya paylaşımını sağlıyorlar.

4G Mi-Fi Yönlendiriciler

Uzaktan çalışan kişi eğer sabit bir mekanda durmuyorsa, sürekli hareket halinde ve sabit internet olmayan yerlerde de çalışması gerekiyorsa Mobil WiFi (MiFi) yönlendirici kullanması en ideal çözüm olacaktır. İçine bir SIM kart takılarak kullanılan bu ürünler, her yerde güvenli ve hızlı bir WiFi ağı oluşturuyorlar. 4G/4.5G destekli bu ürünler, akıllı telefonun pilini tüketmeden bir ağ oluşturmayı sağlıyor. Ayrıca USB şarj bağlantı noktasına sahipler ve daha geniş kapsama alanı sunuyorlar.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR