- Advertisement -spot_img
Ana SayfaGelecekYapay Zekanın Oluşturduğu Blog, Teknoloji Haber Ağı Listesinde 1. Sıraya Yükseldi

Yapay Zekanın Oluşturduğu Blog, Teknoloji Haber Ağı Listesinde 1. Sıraya Yükseldi

- Advertisement -spot_img

Bir üniversite öğrencisi tarafından açılan ve yapay zeka tarafından oluşturulan metinlerin yer aldığı bir blog, Hacker News’te birinci sıraya yükseldi. Söz konusu olay, yapay zekanın insan benzeri metin oluşturmadaki gücünü göstermiş oldu.

21. yüzyılın en büyük dijital gelişmelerinden biri olan yapay zekanın hem kullanım alanı günden güne genişliyor hem de yetenekleri, yeni iş alanlarına uygun şekilde geliştiriliyor. Bir üniversite öğrencisi olan Liam Porr, yapay zekadan faydalanarak ilginç bir deneme gerçekleştirdi ve elde ettiği sonuç ile yapay zekanın gücünü bir kez daha göstermiş oldu.

OpenAI tarafından geliştirilen ve insan elinden çıkmışçasına metinler oluşturmayı mümkün kılan bir yapay zeka aracı olan GPT-3’ü kullanan Porr, Adolos isimli bir blogda GPT-3 tarafından üretilmiş metin içerikleri sanki bir insan tarafından yazılmış gibi paylaştı. Porr’un amacı, metinlerin bir yapay zeka tarafından oluşturulduğunu insanların fark edip edemeyeceğini görmekti.

MIT Technology Review tarafından aktarılan bilgilere göre Porr, yapay zekanın insanları kandırabileceği yönündeki iddiasında haklı çıktı. Zira Porr’un Adolos isimli blogu, Hacker News’te 1. sıraya yükseldi. Derin öğrenme teknolojisine sahip olan GPT-3, kelime kalıplarını inceleyerek insan yazımına çok benzeyen metinler oluşturabiliyor.

Konuyla ilgili olarak MIT Technology Review’a açıklamalarda bulunan Porr, GPT-3 ile insan yazımızına benzer metinler oluşturmanın son derece kolay olduğunu ifade ederken, yapay zekanın korkutucu tarafının da bu kolaylık olduğunu ifade etti. Görünüşe göre yapay zeka, çok da uzak olmayan bir gelecekte yazı yazmak gibi hesaplama gerektirmeyen işleri dahi insanların elinden alabilecek.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları

- Advertisement -spot_img

376 YORUMLAR